Световно първенство по футбол 2014 г.

На 13 юли 2014 г. тълпа от 74 738 зрители на Estádio do Maracanã в Рио де Жанейро и глобална телевизионна аудитория от над 900 милиона фенове на Асоциацията по футбол (футбол) гледаха как Германия победи Аржентина с 1-0 в AET (след допълнително време, или извънреден час) на 20-ия финал на Световната купа на ФИФА. Две заместници на Германия бяха замесени в запомнящия се гол в 113-ата минута на игра. André Schürrle захранва лявата линия на линията, грижи се покрай двама защитници и подаде напречна топка до Mario Götze, който контролира топката на гърдите си и стреля отляво встрани от аржентинския вратар Серхио Ромеро. Това беше 2 379-ти гол в историята на състезанието, а Гьотце, който бе обявен за Човек на мача, стана първият играч, който замести във финал.Това беше четвъртият трофей на Световната купа за германски отбор (Западна Германия спечели през 1954, 1974 и 1990 г.) и първият такъв успех за европейски отбор, играл в Америка.

Германия печели Световната купа 2014

Въпреки че това беше като цяло разочароващ финал за изключителен турнир, все още имаше моменти на драма през целия мач. Аржентина се задоволи да отстъпи територия с дисциплинирана отбранителна линия и отстъпваща полузащита, която принуди работливите немци да пренаселят райони. Южноамериканците разчитаха на по-бързи пробиви, като натовареният Хавиер Масчерано търсеше техния талисман Лионел Меси, за да тъкат чрез по-малко натоварена противникова защита. В 20-ата минута Гонсало Игуаин беше ясен, но влачеше усилията си широко, като само германският вратар Мануел Нойер можеше да победи. Освен това Игуаин имаше гол, забранен в 29-ата минута, защото той го реализира, докато е в офсайд. Германия отговори, като Шюрр принуди Ромеро да отблъсне опита си в 37-ата минута. След това, на удара на полувремето,Германският Бенедикт Хьоведес удари рамката на Аржентина с глава. През второто полувреме, в 47-ата минута, Меси изстреля широко, като се изправи срещу Нойер, но мачът остана без резултат в края на 90-те минути. В продълженията аржентинският заместител Родриго Паласио беше страхотно небрежен при опит за удар над вратаря. В умиращите секунди на мача Меси отби от пряк свободен удар, след като преди това пропусна с глава. На финала Аржентина не беше изстреляла нито един изстрел в целта, тъй като физическото присъствие на Германия, впечатляващата скорост на работа и търпеливото прецизно преминаване се оказа решаващо. Меси, който практически носеше отбора си през цялото месечно състезание, имаше известна утеха, когато бе награден със Златната топка като играч на турнира. Германският Томас Мюлер беше подгласник,и Аржен Робен от Холандия беше трети.

Групова игра.

Играта на групата предизвика ранен шок, когато при обръщане на финала през 2010 г. Холандия отмъсти над Испания с обща победа от 5-1. Това беше най-тежкото поражение, претърпяно някога от купар. Владението на Испания беше окончателно изметено, тъй като холандците, с по-малко време на притежание, се задоволяваха с пускането на бързи контраатаки, за да отменят испанската игра „tiki-taka“. Този подход постави прецедент и повечето екипи възприеха освежаващо позитивен подход и използваха гъвкави формации.

Всички 32 държави в турнира отбелязаха поне един гол, като само Австралия, Камерун и Хондурас не успяха да получат една групова точка. Босна и Херцеговина, единственото влизане без предишен финален опит, дори успя да спечели с 3: 1 срещу Иран. Нито една азиатска държава не премина на кръг от 16 и само 2 от 5-те влизания в Африка (Алжир и Нигерия) са се класирали. Въпреки че 3 държави от Северна и Централна Америка (Коста Рика, Мексико и САЩ) достигнаха последните 16, Европа загуби 6 от контингента си от 13 държави.

В допълнение към Испания имаше и други преждевременни заминавания. Русия, Англия и Италия - с тримата най-високо платени треньори, съответно Фабио Капело, Рой Ходжсън и Чезаре Прандели - не успяха да стигнат до етапите на нокаут. Португалия, въпреки световния си играч на годината Кристиано Роналдо, беше поредното ранно жертва след загуба от 4: 0 за Германия и 11-часово равенство с САЩ Алжир и Гърция за първи път преминаха към нокаута.

Като цяло страните от Латинска Америка доминираха в началната фаза. Аржентина и Колумбия спечелиха и трите си мача; страна домакин Бразилия имаше две победи и едно равенство; и Чили и Уругвай завършиха като подгласници в съответните си групи. Ефервесцентната Коста Рика си осигури мястото през последните 16, когато успя да отбележи безрезултатно равенство срещу Англия, обвързана с домакини. Само Еквадор и Хондурас бяха елиминирани в груповата фаза. Въпреки това превъзходство в Новия свят, 45% от избраните 736 играчи за турнира са играли домашен футбол в Европа, а английската Висша лига е 17%. Всички 23 уругвайци са с чуждестранна основа, а Босна и Херцеговина, Гана и Кот д'Ивоар имаха само един играч, който не играе за чужд клуб. Русия нямаше никой, който да играе за клуб извън неговите граници,и отбора на Германия изброи 16 от собствената си Бундеслига.

Белгия и Холандия също спечелиха своите три групови игри, като холандците оглавиха резултата с 10 гола. Германия започна с победата над Португалия и сподели четири гола с целенасочена Гана. Франция се наложи до пет гола срещу Швейцария, която отвърна късно с две удари във висока оценка от седем. Гол на Клинт Демпси за САЩ срещу Гана след 29 секунди беше петият най-бърз в историята на Световната купа. Американският отбор претендира за победа с 2: 1 и напълно заслужи квалификация след равенство с Португалия и тясно поражение срещу Германия. Успехът на националния отбор насърчава увеличаването на телевизионното покритие в САЩ

Нокаут кръгове.

Бразилия, все още не убеждаваща много критици, бе проведена на 1: 1 от Чили и трябваше да издържи на лотарията на дузпи, за да преодолее противниците си. Колумбия намери нов герой в Джеймс Родрикес, носител на Златната обувка като голмайстор на турнира, с шест гола. Първият му от двама срещу Уругвай в кръг на 16 беше класика. Той облече топката на гърдите си, завъртя се и стреля с ляв крак от 23 м (25 м). Други забележителни голи включваха хоризонталния хълбок на Робин ван Перси от 14 м (15 м) за холандците срещу Испания, волето на Тим Кахил вляво с крак за Австралия срещу Холандия и бразилският Дейвид Луис в убедителния 30-м (33-метров) свободен удар срещу Колумбия. Германският Мюлер, който взе сребърната обувка, с общо пет гола, вкара хеттрик срещу Португалия,и Кхердан Шакири имаше и трите гола за швейцареца срещу Хондурас. Луис Суарес, уругваецът, чиито два добре отчетени гола изпратиха Англия в опаковка, впоследствие беше забранен от всички футболни дейности в продължение на четири месеца, защото е ухапал италиански противник.

При други действия на кръг от 16, дузпа даде възможност на Коста Рика да осуети Гърция. Противоречива дузпа в 90-та минута, след като смяташе, че някои от активните Робен някои се гмурнаха (симулира падане), задвижва Мексико до загуба с 2–1, тъй като тя призна дузпата само две минути, след като Уесли Снейдер вкара за холандците , За трети път Холандия дойде отзад, за да спечели. Воюваща Франция постепенно разрушаваше Нигерия, но на Германия й трябваше допълнително време, за да преодолее жилавия Алжир. Меси спаси Аржентина в умиращите моменти на продължения срещу Швейцария, като постави единствения гол, въпреки че швейцарците след това попаднаха в вратата. САЩ в увлекателна среща с Белгия се поддадоха с 2: 1 в продължения след впечатляващо представяне, като вратарят Тим ​​Хауърд отне рекордните 16 спасявания.

Германия стана първата страна, достигнала четири последователни полуфинала, когато отборът победи Франция в скандална афера. В агресивен цял южноамерикански сблъсък от 54 фалшиви борби, Бразилия победи Колумбия с 2: 1, но нейният звезден играч Неймар изнесе полето с фрактура на третия си прешлен. Аржентина нанесе ранен удар срещу Белгия, което представлява малка заплаха в отговор. Холандският треньор Луи ван Гаал умело смени вратарите преди изстрелите срещу стоичната Коста Рика; След това Тим Крул спаси две дузпи, за да даде възможност на упоритата Холандия да напредне.

Полуфиналното усещане се появи рекордно, когато мощната атака на Германия се опълчи през пореста, неорганизирана бразилска защита, за да спечели 7-1, включително три гола за 179 секунди. Мирослав Клозе стана най-високият голмайстор на Световната купа с 16 гола. Това беше първото състезателно домакинско поражение на Бразилия от 39 години и най-лошото, тъй като загуби 6-0 от Уругвай през южноамериканското първенство през 1920 година. Другият, безцелен полуфинал се нуждае от продължения и дузпи, преди Аржентина да излезе победоносна срещу Холандия, след като холандците не успяха да сменят вратарите, а Ромеро спаси две дузпи. Холандия зае трето място, като Бразилия отново се разпадна в безпорядък, като допусна три гола.

Цялостна оценка.

Преди турнира, който струваше приблизително 14 милиарда долара, бразилците организираха протести срещу домакин на събитието в страна, която беше осакатена от отклонения от бедността. (Дори и най-ниските цени на билетите бяха приблизително еквивалентни на средната минимална седмична заплата в Бразилия.) След като конкуренцията беше в ход обаче, 12-те стадиона бяха окъпани в привличащи вниманието цветни тълпи, които в голяма степен се държаха добре, а посещаемостта е средно 53 562. Унизителната полуфинална загуба в Бразилия предизвика някои смущения в цялата страна.

Иновациите на терена включваха технология за гол-линия, изчезваща пяна за бръснене, която се напръскваше на терена, за да се предотврати навлизането на играчите на безплатни ритници, и тайм-аут охлаждащи паузи за играчите, когато температурата достигне 32 ° C (90 ° F). Останаха някои проблеми със съмнителни офсайдни решения и гмуркане от играчите. Широката преценка, разрешена на съдиите - по отношение на ситуации като закъснения при хвърляния и вратари, които носят топката извън наказателното поле, е създадена с цел да увеличи действителното време на игра, което се увеличи с около 3 минути спрямо това през 2010 г. до общо 57,6 минути на игра средно. В крайна сметка имаше повече голове, отколкото в турнира през 2010 г. (171, равен на рекорда от 1998 г.) и по-малко предупреждения (187 жълти и 10 червени).

Джак Ролин е редактор на футболния годишник на Sky Sports и Playfair Football Year и автор на „ Футбол във война“, 1939–45 .